WŁOSOGŁÓWKA – Trichinella spiralis
Lubisz jeść mięso? A może lubiłeś dawniej? Czasem wystarczy zjeść raz aby przy obniżonej odpornościwłosogłówka u nas zamieszkała. Możesz też przekazać ją będąc w ciąży swojemu dziecku. Włosogłówka, jeśli nosimy ją dość długo układa się na skórze w charakterystyczne linie w miejscach w których przedostała się na zewnątrz. Ale nie jest głównie chorobą skóry a jelit.
Włosogłówka jest dość często występującym pasożytem, nie wywołującym ostrych objawów. Zdarzają się jednak dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego czy skóry.
U dzieci może nawet dojść do zahamowania wzrostu oraz opóźnienia rozwoju.
DOROSŁY OSOBNIK WŁOSOGŁÓWKI sięga kilka cm długości i żyje przez kilka lat. W ciągu doby samice są w stanie złożyć od 2000 do 14000 jaj nawet kilka lat. Bytuje w rejonach jelita grubego I wyrostka robaczkowego powodując stany zapalne.
LARWY zakotwiczają się w błonie śluzowej jelita (faza histotropowa) i odżywiają się krwią żywiciela. Następnie z powrotem wracają do światła jelita, gdzie osiągają dojrzałość płciową.
Larwy przedostają się do NACZYŃ LIMFATYCZNYCH i wraz ze strumieniem limfy przenoszone do wszelkich organów żywiciela osiadając się w MIĘŚNIACH jego ciała. Tam urośnie do około trzech mm i się zwija w kulkę. Dość często włosogłówka przenika do warstw SKÓRY powodując TRĄDZIK oraz ALERGIE alergie.
ZARAŻAMY SIĘ nią poprzez kontakt z niedomytą, niedogotowaną żywnością lub ze zwierzętami hodowlanymi. Zawsze należy gotować mięso bo wtedy zostają zabite wszystkie robaki. Zamrażanie i dostatecznie niska temperatura powoduje że większość larw ginie.
OBJAWY ZAKAŻENIA WŁOSOGŁÓWKĄ
Zarażenie wywołuje stan podobny do grypy, reumatyzmu połączonego z bólem w sercu, w stawach, ogólnego osłabienia, bólu całego ciała, temperatura może sięgać od 38-40 stopni C lub tylko temperatura podwyższana. Może pojawić się wysypka, obrzęki twarzy.
U nosicieli niewielkiej liczby pasożytów, nie stwierdza się żadnych objawów chorobowych. W przypadku intensywnej inwazji pojawiają się objawy, takie jak:
• brak apetytu
• bóle brzucha, zwykle w prawym dolnym kwadracie brzucha – częste infekcje wyrostka robaczkowego
• biegunka śluzowa, czasami z krwią
• spadek masy ciała
• bezsenność
• stany nerwicowe
• zawroty głowy
• bóle głowy
• niedokrwistość i objawy z niej wynikające (osłabienie, bladość skóry)
• objawy skórno-alergiczne- trądzik I zmiany alergiczne
Zakażenie włosogłówką u dzieci dodatkowo objawia się zahamowaniem wzrostu oraz opóźnionym rozwojem poznawczym.
Infekcje są zwykle połączone z innymi obciążeniami pasożytniczymi czy grzybiczymi, co zawsze można zauważyć podczas testowania biorezonansem.
JAK WYPROWADZIĆ WŁOSOGŁÓWKĘ Z ORGANIZMU ?
Aby pozbyć się włosogłówki należy najpierw OCZYŚCIĆ JELITA. Najbezpieczniej jest przejść cykliczne usuwanie jej z jelit, stosując równocześnie wspomaganie i ochronę w postaci odpowiedniego nawadniania, enzymów trawiennych, probiotyków czy naturalnej Lecytyny.
W celu pozbycia się włosogłówki ze skóry, konieczne jest przeprowadzanie cyklicznych ziołowych kąpieli przeciwpasożytniczych z miodem i mąką w połączeniu z oczyszczaniem całego układu pokarmowego. Ale o tym w następnym poście.
Jeśli potrzebujesz porady lub więcej informacji, zapraszam do kontaktu.
Recent Comments