Zdrowa dieta. Jeśli będziesz jadł byle co, będziesz żyć byle jak.
Jeśli szukasz zdrowej diety, takiej która pomoże rozprawić się z dolegliwościami a nawet chorobami , to po prostu jedz zdrowo. A co to oznacza? Jaka dieta jest dla nas najwartościowsza? Taka, do której jest przystosowany nasz organizm.
Nie warto zapominać, że jesteśmy częścią natury. Czasem wystarczy podejrzeć zwierzęta. Jedzą powoli, nie zjadają wielu produktów na raz, poczekają aż ostygnie a po posiłku kładą się aby chwilę odpocząć.
Dla nas najwartościowsza może okazać się dieta prosta, naturalna, zasadowa w 80%.
Najważniejszym punktem jest…picie wody. Tak właśnie wody. Woda jest nośnikiem wszelkich składników w naszym organizmie. Bez jej picia nie ma mowy o zdrowym odżywianiu.
Jeśli już o nią zadbamy, to uzyskamy poprawę naszego samopoczucia w przypadku różnych problemów: nadwagi, problemów z jelitami, stawami z sercem. Wodę pijemy codziennie. Co najmniej 1-2 litry i nie liczymy kawy ani herbaty. Możemy ją wzbogacić o szczyptę soli kłodawskiej, cytryny lub najlepiej koralowca. Jeśli masz dostęp do świeżych ziół to przyrządzaj z nich napary, popijaj herbatki owocowe.
A jakie powinny być produkty?
Najlepiej świeże, nieprzetworzone zawierające witaminy, minerały, aminokwasy, błonnik oraz Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NKKT).
Ponieważ nie tylko jest ważne co ale również jak :
- Nie popijamy podczas jedzenia aby nie rozcieńczać kwasów żołądkowych ani enzymów
- Posiłki powinny mieć odpowiednią temperaturę ani zimne ani gorące
- Ich objętość powinna mieścić się w naszej dłoni
- Dokładnie gryziemy i przeżuwamy pokarm, delektujemy się i nie poganiamy dzieci
- Przekąski najlepiej smakują w postaci warzyw, surówek, owoców lub produktami Smart Food ale zawsze bez cukru i glutenu
- Jemy najpóźniej 2 h przed snem
- Stosujemy dietę rozdzielną czyli jemy osobno białka i węglowodany
- Surowe nie tuczy, ale surowe potrawy jemy zawsze przed gotowanymi
- Soki i koktajle pijemy zawsze pomiędzy posiłkami
Które potrawy są dla nas najcenniejsze?
- Spożywaj dużo warzyw: surowych, duszonych i pieczonych, sałaty i owoce, kasze, nieoczyszczone, ryż, rośliny strączkowe, jaja od szczęśliwych kur.
Unikaj produktów zbożowych ze względu na możliwą zawartość glifosatu. czasem pozwól sobie na ciemne, razowe w niewielkich ilościach. - Najkorzystniej jest całkowicie wyeliminować nabiał szczególnie ten sklepowy ponieważ zaśluzowuje cały organizm łącznie z zatokami.
- Jeśli nie jesteś z stanie zrezygnować z mięsa, to ogranicz jego spożycie i nie łącz go z ziemniakami czy makaronem, lecz z warzywami lub sałatkami.
- Z ryb wybieramy morskie, a z mięsa białe.
- Jemy dużo kiszonek, używamy dużo przypraw, stosujemy sól wysokiej jakości himalajską lub kłodawską.
- Najkorzystniej jest zrezygnować na co dzień z cukru a jeśli już jest to konieczne, używamy miodu, stewii lub ksylitolu
A o czym najlepiej byłoby zapomnieć podczas zdrowej diety?
Z pewnością o mrożonkach czy kiełbasach ze sklepu. Warto też odstawić produkty z puszek, kartonów czy plastikowych butelek. Bardziej wartościowa jest kuchnia na bazie prostych produktów ale świeżych więc staraj się więc zjadać potrawy zaraz po przyrządzeniu.
Unikamy więc:
Śmieciowego zakwaszającego jedzenia:
Kawy szczególnie rozpuszczalnej, herbat, cukru, białej mąki z glutenem, mięsa produktów wysoko przetworzonych, serów żółtych, serków homo, sztucznych barwników i konserwantów.
Odpowiednio łączymy pokarmy.
Korzystna dla nas dieta zakłada rozdzielenie produktów białkowych od węglowodanowych. Typowe dla nas łącznie chleba i sera lub mięsa i ziemniaków jest więc niewłaściwe. Należy jadać je osobno, najlepiej w połączeniu z innymi warzywami i sałatami. Wtedy dostarczamy enzymów trawiennych z pożywieniem a nasz organizm jest w stanie wszystko strawić.
Należy unikać pokarmów najsilniej kwasotwórczych czyli odzwierzęcych. Dodatkowo wędliny w sklepach zawierają całą gamę konserwantów.
Zasada 4 x 1
Czyli na 400 gramów warzyw przypada 100 gramów mięsa, kaszy, makaronu, ryb lub ryżu itd. a jedna porcja nie powinna przekraczać objętości naszej pięści.
Jakość produktów
Najlepiej oczywiście jest wybierać warzywa, owoce, nabiał kasze i mąki z upraw ekologicznych, dobrze mieć na targu Pana Jurka
i Panią Tereskę- specjalistów od nabiału i warzyw wiadomego pochodzenia.
W necie polecam produkty ze sklepu Skworcu.com.pl- mnóstwo przypraw i nie tylko. Na hasło Bio Detox otrzymasz rabat.
Wprowadź tłuszcze i im podobne
Tłuszcze są ważne. Stanowią ważny budulec i wspomagają pracę wątroby. Bez nich woreczek żółciowy nie będzie się kurczył, co może doprowadzić do powstawania kamieni. Jedzmy więc dobry smalec, sloninę, oleje: lniany, z oliwek, słonecznikowy, z orzeszków ziemnych, sojowy, kukurydziany, z orzechów włoskich, konopny, z ostropestu
Pestki i nasiona: słonecznika, dyni, sezamu, siemienia lnianego
Orzechy: włoskie, arachidy, pekany, migdały, nerkowce, kokos, laskowe
Ryby: tuńczyk, łosoś, śledź, makrela, sardynki
Do smażenia używaj smalec wieprzowy lub z gęsi.
Nie unikaj masła.
Staraj się jeść warzywa i owoce sezonowe które rosną w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania, najlepiej jak najszybciej od momentu ich zebrania.
Warzywa
które zawierają dużą ilość SKROBI np. ziemniaki należy ograniczać i jadać najlepiej z dodatkiem sałat lub innych warzyw. Gotowane tuczą. Są jednak bogate w potas oraz magnez, który poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres. Zawierają żelazo, wapń i fosfor, witaminy A, B1, B2, B3, B6, C i PP oraz błonnik, który ułatwia trawienie, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu. Najbardziej stają się kaloryczne poprzez dodatki: mleko, masło czy sosy. Zielone i surowe można jeść w dowolnych ilościach.
Owoce
Zajadaj się jabłkami i innymi rodzimymi owocami. Zawierają dużo witamin i błonnika. Banany i winogrona zawierają dużo cukru i są mocno pryskane, dlatego należy jadać je w rozsądnych ilościach. Ananas czy papaya są dla odmiany źródłem enzymów trawiennych.
Suszone owoce
Również suszone śliwki regulują przemianę materii i zawierają ogromne ilości przeciwutleniaczy, które pomagają w walce ze skutkami starzenia i usuwają z organizmu toksyny. Kupujemy je w sklepach ze zdrową żywnością, aby uniknąć siarki. W sklepach spożywczych morele mają kolor pomarańczowy, a te suszone na słońcu powinny być brązowe. Wystarczającą ilością jest kilka suszonych owoców w ciągu dnia.
Kasze, ryż i ziarna zboż
Kaszę i ryż kupuj pełnoziarniste, nieoczyszczone i razowe wtedy wysoką mają wartość odżywczą i zapewniają poczucie sytości. Zawierają mnóstwo błonnika, który wypełnia żołądek i reguluje pracę przewodu pokarmowego. Zawartość kaloryczna dotyczy suchego produktu, a przecież kasze, ryż czy ziarna zbóż pęcznieją w wodzie. Z kubka ryżu czy kaszy po ugotowaniu otrzymujemy garnek potrawy, którą możemy nakarmić całą rodzinę! Straszy się nas kaloriami, a przecież podczas gotowania kasze i ryż pęcznieją od wody, która ma zero kalorii. Kasze i ryż zawsze moczymy i płuczemy przed gotowaniem. Nie gotujemy w woreczkach plastikowych.
Pamiętamy też o orzechach i ziarnach dyni czy słonecznika które są źródłem NNKT oraz witamin.
SMACZNEGO
Recent Comments